NIE DZWOŃ POD 112

4 kwietnia 2015

TBT 3: NORWID, KOMIKS I WRÓŻKA

9 kwietnia 2015

7 FILARÓW POLSKIEJ RODZINY

7 kwietnia 2015
telefony pod 112 fabjulus
tbt 3 - fabjulus
7 filarów polskiej rodziny - fabjulus

Święta to uroczy okres, polegający na uroczystym tour de famille i przyswajaniu żarcia na łopaty. Wpadasz do ludzi, którzy pamiętają, jak byłeś „taaaki malutki” i nalegają, żebyś spróbował czterech różnych babek drożdżowych, które między sobą różnią się tylko ilością cukru pudru. Kiedy jednak wymieniasz się doświadczeniami z przyjacielem, dziewczyną i kolegą z pracy, odkrywasz, że twoja rodzina wcale nie jest taka wyjątkowa, bo wszyscy przechodzą przez podobne przypały. Po wieloletnich obserwacjach na znajomych i sobie, wiem na pewno, że pewne role niezmiennie są obsadzone w każdym szanującym się domu wariatów, czasem tylko wujek Andrzej zmienia się w wujka Mietka, a ciocia Hela w babcię Alę. Poznaj więc 7 filarów, na których stoi każda polska rodzina. Twoja też.

Ciotka boska

Jest jedyną znaną ci osobą, która wie, czym są nieszpory. Ostatnio policzyłeś obrazki na jej ścianach i wyszło ci, że ma w sumie siedem zdjęć swoich dzieci, jedno zdjęcie ślubne, czternaście podobizn Jezusa, a także dwadzieścia siedem portretów Jana Pawła II. Jesteś pewien, że seks uprawiała w życiu tylko dwa razy – pierwszy, żeby spłodzić twojego kuzyna, drugi, żeby spłodzić twoją kuzynkę. Brzydzi się grzechem, Platformą Obywatelską i tuszem do rzęs. Nigdy w życiu nie widziałeś, żeby była zdenerwowana lub smutna, nawet wtedy, kiedy córka przejechała jej po stopie rowerkiem, a syn wbił jej pogrzebacz w pośladek. Zawsze możesz na nią liczyć, kiedy chcesz się komuś wygadać lub coś zjeść – wiesz, że cię przytuli, zaparzy kawę zbożową i nakarmi mięsem z prodiża.

Marek Mostowiak

Twój kuzyn zawsze ci imponował. To z nim zapaliłeś pierwszą fajkę za stodołą, kiedy miałeś siedem lat, a gdy miałeś dziesięć, wspólnie ukradliście babci wino z piwnicy, po czym otworzyliście je szydełkiem i wypiliście w swojej bazie na drzewie. Odkąd pokazał ci swoją kasetę VHS z przegranym od kolegi niemieckim filmem porno, jesteś wielkim miłośnikiem sztucznych paznokci i naturalnych piersi. Kiedy wyjechał na dwa lata do Holandii, ciotka mówiła wszystkim, że pracuje na budowie, ale ty wiedziałeś, że zgłębia tajniki zielarstwa. Wrócił do Polski bardziej wyluzowany, niż kiedykolwiek, tylko po to, żeby na swojej imprezie powitalnej zachwycić się młodszą siostrą najlepszego przyjaciela i już pół roku później stać z nią przed ołtarzem. Aktualnie mają czwórkę dzieci, minivana i budują dom w miejscu dawnej stodoły babci. Nie gadałeś z nim od chrzcin jego pierworodnego syna.

Party wujek

Nikt nie nazywa go alkoholikiem, po prostu wszyscy wiedzą, że bez paru piwek nie idzie mu robota, w weekend lubi zaszaleć, na weselach odpada pierwszy, nie wyobraża sobie świąt bez paru głębszych i nie należy go zostawiać samego z zapasami wódki na wesele kuzyna, ponadto dobre wydarzenia lubi uczcić flaszeczką, a złe – zalać dwiema. Dusza towarzystwa, słynie z ciętych ripost i uroku osobistego. Podobno jako młodzieniec był niekwestionowanym misterem powiatu, a kobiety porównywały go do młodego Burta Reynoldsa. Dziś łączą go z nim już tylko wąsy.

Wzór cnót

Najpierw należała do Dzieci Maryi, a następnie przeszła do Oazy, żeby ostatecznie zostać pierwszym altem chóru kościelnego. Przez całą swoją karierę edukacyjną, nieprzerwanie była przewodniczącą klasy, skarbnikiem kółka matematycznego i honorowym opiekunem klasowych rybek. Po tym, jak została laureatką olimpiady z historii, wszystkie uniwersytety w Polsce stały przed nią otworem, wybrała więc psychologię w rodzinnym mieście. Twoja kuzynka. Babcia zawsze powtarza, że mógłbyś być bardziej jak twoja ona. Zastanawiasz się, kiedy skończy ci się cierpliwość i powiesz babci, że przyłapałeś kiedyś tego anioła na pozbywaniu się co najmniej jednej z wielu swych cnót pod namiotami na działce wujka Mirka.

Czarna owca

Ciotka – skandalistka. Przed trzydziestką zdążyła spędzić rok w Indiach, dwa lata w Paryżu i trzy lata w Stanach, dwukrotnie wyjść za mąż i zaraz wrócić, a także rozbić dwa Ferrari, z czego tylko jedno było jej. Zawsze ma uśmiech na twarzy, świetne ciuchy, chłopaka z importu i dziesiątki fascynujących historii do opowiedzenia przy rodzinnym stole, z których większość przysparza babcię o niesmak i stan przedzawałowy. Teoretycznie prowadzi małą knajpkę, ale jesteś prawie pewien, że jest tajną agentką brytyjskiego wywiadu, a w obcasie ma scyzoryk, laser, respirator i lokówkę. Wszyscy są dla niej mili, ale za plecami uwielbiają obrabiać jej wysportowane poślady. Nie rozumiesz, o co im chodzi, bo zawsze była twoją ulubioną ciocią – i to nie tylko dlatego, że dawała ci najlepsze prezenty.

Wyluzowany nestor

Nigdy w życiu nie poznałeś nikogo bardziej wyczilowanego, niż twój dziadek. Nie wytrąciłeś go z równowagi nawet wtedy, gdy w dzieciństwie wybiłeś mu szybę piłką, stłukłeś karafkę z nalewką, zgubiłeś klucze do domu, wysmarowałeś kierownicę malucha dżemem i usiadłeś na skrzypcach. Jest to o tyle dziwne, że twoja matka zawsze wspomina, że lanie pasem od dziadka bolało ją bardziej niż poród. Stanowi skrzyżowanie MacGyvera z Copperfieldem – potrafi znikąd wyciągnąć dwa druty, wafelka i monetę, a następnie sklecić z tego rowerek, dwa lizaki i piłkę do kosza. Zapytany, czego najbardziej w życiu żałuje, stwierdził, że tego, że nigdy nie spróbował kokainy.

Strażniczka prawa i porządku

Kobieta – instytucja. Jest w stanie zrozumieć, że nie zdałeś do następnej klasy, strzeliłeś focha na mamę, wylądowałeś na izbie wytrzeźwień lub przegrałeś jej mieszkanie w kasynie. Nie jest w stanie zrozumieć, że nie chcesz drugiej rolady. Jeśli mówisz, że już jadłeś, to pewnie kłamiesz, bo masz anoreksję, bulimię, grzybicę i zespół Tourette’a. Nie martw się, ona cię wyleczy. Roladą. Zobaczywszy twoje laurki, uznała, że jesteś następnym Van Goghiem. Kiedy pomogłeś jej złożyć stół z Ikei, ogłosiła, że jesteś urodzonym inżynierem. Gdy wyjąłeś jej szkło z dłoni, stwierdziła, że zostaniesz chirurgiem. To, że od dwóch lat jesteś bezrobotny, zrzuca na karb twojej nadwrażliwości. Postanawia ci więc pomóc. Roladą.

O czym zapomniałam? Bo wiem, że na pewno coś pominęłam… Podaj swoje typy na filary polskiej rodziny! Naturalnie występują czasem roszady wewnątrzrodzinne, skutkiem których wyluzowanym nestorem jest twój ojciec, a wzorem cnót – twoja siostra.  Wiedz jedno: w twojej rodzinie te role też są obsadzone. Ty tylko możesz jeszcze o wszystkim nie wiedzieć…